Aalborg Flyers indgår i et formelt sponsorsamarbejde med Spar Nord omkring fremtiden for klubbens ungdomsafdeling.

Checken på i alt 5000,- er øremærket ungdomsarbejdet, nærmere betegnet arbejdet omkring at sørge for at vores juniorer fortsætter i floorball’en efter de er startet.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

12640220_1667065703535183_6501594126168125158_o
U13 træner Ole Lentz får overrakt checken af afdelingsdirektør Peer Christensen fra Spar Nord Vejgaard

Alt for tit oplever vi i Flyers, at det ikke er et problem at få de unge til at starte på floorball. Problemet er at vedligeholde interessen. Især i en tid hvor alle idrætsgrene er i skarp konkurrence om det samme segment af unge, som i stigende grad vælger sport fra som fritidsaktivitet.

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

12615769_1667065556868531_2919846102024870055_o
Dagens fremmøde til en ellers almindelig U13 træning. Samt holdets trænere Peter Wulff, Bent Ole Jensen og Ole Lentz, samt afdelingsdirektør ved Spar Nord Vejgaard Peer Christensen

Hvad de 5000,- i første omgang primært skal gå til, er endnu uvist. Men man kunne forestille sig at efteruddannelse af ungdomstrænere, udstyr, samt muliggøre at alle spillere får tilbudt at spille kampe ligger højt på klubbens ønskeseddel.

Vi håber i Flyers, at dette blot er den første af mange gode samarbejder vores klub skal indgå de næste par år, på alle sportslige niveauer, så vi kan blive en stor del af at løfte dansk floorball, Tornhøj Sport og Motion, samt sportskulturen generelt lokalt i 9220 Aalborg Øst.[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.