I forbindelse med fejringen af Aalborg Flyers Floorball Clubs 30. års fødselsdag, blev der uddelt æresmedlems krus til 2 af klubbens “First Movers”, som formand Peter Wulff kaldte det. På billedet ses Kim Falgren Vilger (tv.) og Torben Frydkjær (th.), som de første medlemmer af Aalborg Flyers Floorball Clubs Hall of Fame.

Med dette starter Aalborg Flyers en ny æra, hvor personer fra den spæde start af klubben indlemmes som æresmedlemmer på klubbens hjemmeside og i klubbens historie – Aalborg Flyers Floorball Club er stiftet af disse personer. Ved 30. års fødselsdagen, kom det frem at Aalborg Flyers Floorball Club er stiftet før Floorball Danmark, så Aalborg Flyers Floorball Club var først i Danmark – Noget som vi er stolte af.

Aalborg Flyers Floorball Club ønsker at værne om værdierne og anerkende bedrifter, som enkeltpersoner har leveret i deres arbejde for klubben.

Tillykke til Kim og Torben.

 

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.