Aalborg Flyers FC kan i dag præsenterer trænerteamet til sæsonen 2016/2017 for klubbens 1. herrehold samt klubbens 1. Damehold, der begge spiller i landets næstbedste række.

Claus Bak og Martin Kristoffersen er navnene på de to, der skal lede Aalborg Flyers FCs 1. herrehold i den kommende sæson. Claus Bak har tidligere spillet i Aalborg Flyers FC og står pt. noteret for mere end 50 kampe for henholdsvis senior- og juniorhold i Aalborg Flyers FC – Claus Bak kommer til Aalborg Flyers FC fra et ophold i Svenstrup Dolphins. Martin Kristoffersen stod sammen med Casper Christensen og Jonathan Bruun i spidsen for Aalborg Flyers FCs 1. herrehold i den netop overståede sæson og tager dermed hul på sin anden sæson i spidsen for holdet – Jonathan Bruun fortsætter som holdleder i den kommende sæson.

Det bliver spændende, at følge holdets udvikling i den kommende sæson under den nye trænerkonstellation og det skal samtidig blive spændende, at se om sidste sæsons 7. plads kan forbedres.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Det nye trænerteam for Herre 1 med, fra venstre, Jonathan Bruun, Claus Bak og Martin Kristoffersen
Det nye trænerteam for Herre 1 med, fra venstre, Jonathan Bruun, Claus Bak og Martin Kristoffersen

På damesiden bliver det en gammel bekendt af Aalborg Flyers FC, der skal overtage dameholdet efter Søren Jensen – Søren Jensen bliver assistenttræner på dameholdet i den kommende sæson. Casper Christensen er den nye mand på posten og han (Casper Christensen red.) kommer til opgaven med en stor mængde erfaring i bagagen.

Casper Christensen startede med, at spille floorball i Aalborg Flyers FC i slutningen af 90erne og har, udover Aalborg Flyers FC, kun spillet for Hjørring Hawks. Som træner har Casper (Christensen red.) stået i spidsen for Aalborg Flyers FCs 1. herrehold, som han ledte til divisionssejr i 3. Division Vest i sæsonen 2012/2013 – Derudover har Casper (Christensen red.) været cheftræner for blandt klubbens tidligere U15 hold samt det nuværende U11 hold.

Den nye cheftræner skal allerede i sin første sæson, som cheftræner for Aalborg Flyers FCs damehold forsøge, at gå i sin forgængers fodspor og føre holdet til en ny triumf i 1. Division.

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Det nye trænerteam for Dame 1 - Fra venstre Søren Jensen og Casper Christensen
Det nye trænerteam for Dame 1 – Fra venstre Søren Jensen og Casper Christensen
[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.